Ogłoszenia duszpasterskie 24.03.2024

1. Dzisiaj w Niedzielę Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Świętujemy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na każdej Mszy św. święcone są przyniesione palmy i uroczyście czytany jest opis Męki Pańskiej.

2. Dzisiaj ostatni raz śpiewamy Gorzkie Żale, natomiast Droga Krzyżowa w Wielki Piątek o 18.30.

3. Zwyczajowo w Wielkim Poście zbierane są ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
     Bóg zapłać za ofiary złożone na ten cel do puszek w minioną niedzielę. Można jeszcze złożyć ofiarę na kwiaty wrzucając pieniądze do puszki z tyłu kościoła.

4. Niebawem obchodzić będziemy Triduum Paschalne - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.
     Przed południem kapłani pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ordynariusza uczestniczą w katedrze we Mszy Świętej Krzyżma. Podczas tej Mszy zostanie uroczyście rozpoczęty Kongres Eucharystyczny w naszej diecezji.
     Po południu o godz. 19.00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Połączona będzie z obrzędem umycia nóg. Komunia św. udzielona będzie pod postacią Chleba i Wina.
      Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja Chrystusa Eucharystycznego do godz. 22.00.
Wielki Piątek - dzień Męki Jezusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii, a tylko Nabożeństwo Męki Pańskiej. Przez cały dzień adoracja w Kościele według podanego grafiku.
     Tego dnia obowiązuje post ścisły! (powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie w ciągu dnia tylko jednego posiłku „do syta”). Zapraszam na wieczorną liturgię, połączoną z adoracją Krzyża Świętego na godz. 19.00, a pół godziny wcześniej na Drogę Krzyżową.
     Po nabożeństwie adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim do godz. 22.00.
Wielka Sobota to czas rozważania tajemnicy przebywania Chrystusa w Grobie. Przez cały dzień adoracja według podanego porządku. W ciągu dnia zgodnie z tradycją święcić będę pokarmy na stół świąteczny. Poświęcenie pokarmów o godz. 11,00, 12.00, 13.00.
     Wieczorne nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 22.00 od poświęcenia ognia i radosnego śpiewu hymnu paschalnego (przynieśmy ze sobą na tę liturgię świece).     Msza św. zakończy się już po północy procesją rezurekcyjną wokół naszego kościoła.

5. W następną niedzielę świętować będziemy najważniejszą tajemnicę naszej wiary Zmartwychwstanie Chrystusa.
     Ze względu na to, że Liturgia Wigilii Paschalnej odbywa się późno w nocy i niektórzy nie będą mogli w niej uczestniczyć, rano będzie Msza św. o godz. 8.00. Dzięki temu będzie możliwość uczestniczenia w Mszy św. jeszcze przed śniadaniem wielkanocnym. Następna Msza św. w Wielkanoc o godz. 11.00.
     Proszę uwzględnić fakt, że z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

6. Zwracam się w tym roku z prośbą do mieszkańców ulicy 3-go Maja o udekorowanie kościoła na Święta Wielkanocne. Grób Pański i Ciemnicę będziemy przygotowywać w Wielką Środę od godz. 10.00.

7. W ramach prac wiosennych i przygotowań do Wielkanocy proszę, aby zatroszczyć się o kapliczki wokół naszego kościoła.
     Opiekę nad kaplicami sprawują poszczególne wioski. Proszę więc mieszkańców tych miejscowości o odnowienie tych kapliczek.

8. Zgodnie z wezwaniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w dniach od 16 marca do dzisiaj trwa Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Dzisiaj, w Dzień Świętości Życia kończymy tę Nowennę, modlitwą ogarniając dzieci nienarodzone, które są jeszcze po sercem matki, aby mogły bezpiecznie przyjść na świat.
     Ta modlitwa jest potrzebna szczególnie teraz, gdy słyszymy zapowiedzi ze wszystkich partii tworzących „koalicję 13-go grudnia", że zaraz po świętach i po wyborach będą w Sejmie chciały wprowadzić prawo zezwalające na zabijanie bezbronnych, niewinnych dzieci.

9. Policja w Rutce-Tartak ostrzega, zwłaszcza osoby starsze, aby nie dały się oszukać na dziwne telefony, poprzez które dzwoniący próbują wyłudzić pieniądze.
     Szczegółowe informacje Policji w tej sprawie wywieszone są w naszej gablocie przykościelnej.

10. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
Można nabywać różne czasopisma religijne, w tym naszą gazetkę parafialną, za dobrowolną ofiarą.