Ogłoszenia duszpasterskie 11.08.2024

1. Trwają wakacje, czas urlopów, wyjazdów, odpoczynku. Nie zapominajmy jednak o Stwórcy tego wszystkiego co nas otacza. Nie zwalniajmy się z codziennej modlitwy i uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.
     Na czas wakacji życzę wszystkim, także gościom przebywającym na naszych pięknych terenach, wiele radości, dobrej pogody, miłego odpoczynku i wspaniałych wakacyjnych przeżyć.
       Apeluję jednak o rozwagę i wyobraźnię, zwłaszcza podczas kąpieli w jeziorze, aby nie doszło do jakichś tragedii.

2. Trwa miesiąc sierpień, czas narodowych rocznic, a jednocześnie miesiąc poświęcony trzeźwości naszego narodu.
     Postarajmy się w tym czasie nie sięgać po alkohol, a przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć jego spożycie.

3. W czwartek 15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jak również 104 rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej inaczej Cudem nad Wisłą.
     Msze św. jak w każdą niedzielę o godz. 9.00 i 11.00. Po Mszach świętych odbędzie się błogosławieństwo ziół i kwiatów.

4. Zakończyły się już w większości żniwa. Czas podziękować Bogu za tegoroczne zbiory.
     Informuję, że Dożynki Parafialne obchodzić będziemy w niedzielę 8 września podczas Mszy św. o godz. 11.00. Połączone one będą z odpustem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który przypada w tym roku dokładnie w niedzielę.
     Dożynki obywać się będą jak dotychczas we współpracy Parafii i Urzędu Gminy. Część religijna odbędzie się w kościele i w jego otoczeniu, dalsza część artystyczno-rozrywkowa, przygotowywana przez Urząd Gminy będzie miała miejsce na stadionie.
     W związku z tym bardzo proszę o przygotowanie przez poszczególne wioski wieńców lub równianek i wcześniejsze do mnie ich zgłoszenie przez sołtysów lub przedstawicieli wioski.

5. W następnym roku przypadnie 100. rocznica powstania naszej parafii.
       Z tej okazji, aby przypomnieć jej stuletnią historię, została wydana książka pt. Dzieje Parafii w Rutce-Tartak. Książkę w cenie 45 zł można nabywać w zakrystii i w kancelarii parafialnej.

6. Zakończyły się w czerwcu prace związane z remontem zadaszenia nad wejściem do kościoła. Dokonano też niezbędnych poprawek obróbek dachowych w kościele oraz wyremontowano balkon na plebanii, który na podstawie zaleceń powizytacyjnych już dawno powinien być naprawiony.
     Koszt remontu (materiały i robocizna) wyniósł 54.730 zł. W związku z tym zwracam się z prośbą o ofiary 270 zł od rodziny, celem pokrycia kosztów tej inwestycji.
     Bóg zapłać za dotychczasowe ofiary na ten cel, składane osobiście jak i poprzez konto parafialne.

7. Ksiądz Proboszcz do 14 sierpnia przebywa na urlopie. W tym czasie zastępuje go Ojciec Artur - Franciszkanin, który mieszka w tym czasie na plebanii. Ofiary z tytułu odprawianych Mszy św. proszę przekazywać księdzu zastępującemu.
     W sytuacjach nagłych (np. pogrzebu) proszę kontaktować się z Ojcem Arturem.

8. Dzisiaj ofiara zbierana na tacę przeznaczona jest na fundusz Kapłański diecezji ełckiej.

9. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Na czas miesięcy wakacyjnych zostało zawieszone wydawanie naszej gazetki parafialnej „Od Tronu Matki”. Kolejne numery naszej gazetki zaczną ukazywać się pod koniec sierpnia.