Ogłoszenia duszpasterskie 08.09.2024

1. Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 11.00  przeżywamy nasze Dożynki Parafialne, a zarazem nasz odpust parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
     Uroczystość odbywa się jak dotychczas we współpracy Parafii i Urzędu Gminy. Podczas Mszy św. sprawowanej w intencji wszystkich rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy z naszej parafii kazanie dożynkowe wygłosi Ks. Profesor dr hab. Jerzy Sikora, poeta i wykładowca w Seminarium Duchownym w Ełku oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
     Dalsza część artystyczno-rozrywkowa, przygotowywana przez Urząd Gminy, będzie miała miejsce na stadionie.
     Dziękuję za przygotowanie wieńców i równianek przez mieszkańców: Rutki-Tartak, Wierzbiszek, Baranowa, Trzcianki, Poszeszupia, Sikorowizny, Potop, Kadaryszek, Pobondzi, Folusza, Rowel oraz przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rutki-Tartak.
     Bóg zapłać Pani Marcie Hałko za wystrój kwiatowy naszej świątyni oraz osobom, które ofiarowały kwiaty, owoce, warzywa lub złożyły ofiarę na ten cel. Dziękuję tym osobom, które upiekły ciasto aby nim podzielić się podczas festynu w ramach „szwedzkiego stołu”.
     Bóg zapłać Panu Wójtowi  za wielkie zaangażowanie jak również osobom i firmom, które wspomogły to nasze Dożynkowe Święto.
     Bardzo dziękuję mieszkańcom Kadaryszek za wykoszenie terenu wokół kościoła oraz za usunięcie trawy i chwastów z kostki brukowej.
     Na stadionie odbędzie się festyn dożynkowy z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych, młodzieży jak i dla dzieci.
     Bardzo zachęcam aby po Mszy św. dożynkowej udać się na stadion i wspólnie radować się podczas  tego festynu dożynkowego.

2. W sobotę obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. w kościele o godz. 17.00 i 18.00.

3. Zgodnie z zaleceniem Ks. Biskupa wprowadzony został 2-letni okres przygotowań do przyjęcia Sakramentu I Komunii św.
     Dzieci z klasy II i III otrzymały od katechety specjalne indeksy w których będą zbierać podpisy potwierdzające ich udział we Mszach św. w niedzielę i święta. Uczniowie klasy III oprócz podręcznika powinny zakupić w cenie 15 zł specjalny katechizm.
     Uczniowie klas VII i VIII także otrzymają specjalne indeksy w których odnotowywany będzie ich udział w Mszach niedzielnych i innych nabożeństwach. Proszę osoby z tych klas do zapisywania się osobiście w zakrystii na listę kandydatów do bierzmowania. Dzisiaj jest ostateczny termin.
     Spotkanie dla rodziców i dzieci z klasy II i III odbędzie się w następną niedzielę w kościele po Mszy św. o godz. 11.00.
     Jednocześnie informuję, że zgodnie z Prawem Kanonicznym i zarządzeniem Ks. Biskupa wszystkie sakramenty (chrzest, Pierwsza Komunia św. i Bierzmowanie) powinny być przyjmowane we własnej parafii.

4. Została wydana książka pt. Dzieje Parafii w Rutce-Tartak. Książkę w cenie 45 zł można nabywać w zakrystii i w kancelarii parafialnej.

5. Zakończyły się w czerwcu prace związane z remontem zadaszenia nad wejściem do kościoła i remontem balkonu na plebanii.
     Koszt remontu (materiały i robocizna) wyniósł 54.730 zł. W związku z tym zwracam się z prośbą o ofiary 270 zł od rodziny, celem pokrycia kosztów tej inwestycji.
     Bóg zapłać za dotychczasowe ofiary na ten cel, składane osobiście jak i poprzez konto parafialne. Dotychczas wpłynęło 14.830 zł od 49 rodzin.

6. Zgodnie z decyzją Rady Parafialnej utrzymanie porządku w kościele i na cmentarzu finansowane jest ze składki rocznej wynoszącej  60 zł od rodziny. Składka ta pokrywa koszty związane ze sprzątaniem kościoła (w tym zakup materiałów i środków czystości) oraz wywóz śmieci i kompostu z cmentarza (w tym także kilkakrotne w ciągu roku koszenie trawy na cmentarzu).
     Proszę, aby powyższą kwotę wpłacić do radnych parafialnych danej miejscowości lub do sołtysa. Bardzo proszę aby sołtysi poszczególnych wsi przyjęli ewentualne wpłacane składki. Można też wpłacać na konto parafialne lub bezpośrednio w zakrystii lub w kancelarii.
     Bardzo proszę aby taką składkę wpłacić jak najszybciej, najlepiej do końca września. Wszystkie wpłaty są rejestrowane, a stan konta „porządkowego” jest co miesiąc podawany w naszej gazetce.

7. Zachęcam chłopców ze szkoły podstawowej do zapisywania się do ministrantów. Zbiórka wszystkich ministrantów odbędzie się w kościele w sobotę o godz. 9.00. Połączone ona będzie z ogniskiem przy plebanii.

8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Jest nowy numer naszego miesięcznika diecezjalnego Martyria w cenie 3 zł. Polecam także inne czasopisma religijne, w tym naszą gazetkę parafialną, do nabycia za dobrowolną ofiarą.