Ogłoszenia duszpasterskie 28.07.2024

1. Trwają wakacje, czas urlopów, wyjazdów, odpoczynku. Nie zapominajmy jednak o Stwórcy tego wszystkiego co nas otacza. Nie zwalniajmy się z codziennej modlitwy i uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.
     Na czas wakacji życzę wszystkim, także gościom przebywającym na naszych pięknych terenach, wiele radości, dobrej pogody, miłego odpoczynku i wspaniałych wakacyjnych przeżyć.
       Apeluję jednak o rozwagę i wyobraźnię, zwłaszcza podczas kąpieli w jeziorze, aby nie doszło do jakichś tragedii.

2. Dzisiaj kończy się XXV Tydzień św. Krzysztofa - patrona kierowców. W związku z tym modlimy się o bezpieczeństwo na drogach, a po Mszach św. święcone są pojazdy mechaniczne.
     Zbierana też jest dzisiaj ofiara do puszek, jako wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu na misjach.

3. Dzisiaj wyrusza Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Wspierajmy modlitwą pątników, aby bezpiecznie dotarli po kilkunastu dniach przed tron Matki Bożej Częstochowskiej.

4. W czwartek rozpoczyna się miesiąc sierpień, czas narodowych rocznic, a jednocześnie miesiąc poświęcony trzeźwości naszego narodu.
     Postarajmy się w tym czasie nie sięgać po alkohol, a przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć jego spożycie.

5. 1 sierpnia przypada 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W modlitwach pamiętajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie (często bardzo młode) w walce o wolną Polskę.

6. Trwają już żniwa i prace polowe. Nie można jednak w imię troski o plony zaniedbywać niedzielnej Mszy św., a cały dzień spędzić na polu.
     Pamiętajmy, że wszystko, co rodzi ziemia jest darem Boga, dlatego starajmy się znaleźć w niedzielę czas na odpoczynek i na spotkanie z Bogiem we Mszy św..

7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od godz. 9.00. Możliwość spowiedzi pierwszopiątkowej w kościele od godz. 17.30. Natomiast w sobotę po Mszy św. o godz. 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo maryjne.

8. Za tydzień, w pierwszą niedzielę miesiąca, Kółka Różańcowe zapraszają na wspólny różaniec po Mszy św. o godz. 9.00.

9. W następnym roku przypadnie 100. rocznica powstania naszej parafii.
       Z tej okazji, aby przypomnieć jej stuletnią historię, została wydana książka pt. Dzieje Parafii w Rutce-Tartak. Książkę w cenie 45 zł można nabywać w zakrystii i w kancelarii parafialnej.

10. Zakończyły się prace związane z remontem zadaszenia nad wejściem do kościoła.
     Dokonano też niezbędnych poprawek obróbek dachowych w kościele oraz wyremontowano balkon na plebanii, który na podstawie zaleceń powizytacyjnych już dawno powinien być naprawiony.
     Koszt remontu (materiały i robocizna) wyniósł 54.730 zł. W związku z tym zwracam się z prośbą o ofiary 270 zł od rodziny, celem pokrycia kosztów tej inwestycji.
     Bóg zapłać za dotychczasowe ofiary na ten cel, składane osobiście jak i poprzez konto parafialne. Dotychczas wpłynęło 9.310 zł od 33 rodzin.

11. Bardzo dziękuję osobom, które przyniosły kwiaty ogrodowe do kościoła lub złożyły ofiarę na kwiaty do puszki. Dziękuję Pani Marcie Hałko za piękne układanie tych kwiatów w naszym kościele.

12. W tym tygodniu zostanie wykoszona trawa na cmentarzu parafialnym. Trawa będzie koszona na skarpach, na otwartych przestrzeniach oraz przy alejkach cmentarnych.
     Troska o poszczególne groby, w tym także o koszenie trawy wokół nich leży w gestii krewnych osób tam pochowanych.
    Pragnę jednocześnie przypomnieć, że zgodnie z Regulaminem Cmentarza, uchwalonym przez Radę Parafialną, nie wolno sadzić na cmentarzu żadnych drzew, a te, które są zasadzone należy jak najszybciej wyciąć lub przyciąć do wysokości ok. 2 metrów. Natomiast na postawienie pomnika na cmentarzu konieczna jest pisemna zgoda proboszcza.

13. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
     Na czas miesięcy wakacyjnych zostało zawieszone wydawanie naszej gazetki parafialnej „Od Tronu Matki”. Kolejne numery naszej gazetki zaczną ukazywać się pod koniec sierpnia.