Ogłoszenia duszpasterskie 16.06.2024

1. Trwa miesiąc czerwiec, poświęcony modlitwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
     Nabożeństwa czerwcowe w kościele codziennie po Mszy św. o godz. 18.00, natomiast w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00.

2. Jutro - jak w każdy trzeci poniedziałek miesiąca, wspólnota Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa zaprasza do kościoła na wspólną modlitwę na godz. 17.30.

3. W następnym roku przypadnie 100. rocznica powstania naszej parafii. Z tej okazji, aby przypomnieć jej stuletnią historię, została wydana książka pt. Dzieje Parafii w Rutce-Tartak.
    Książka ma ok. 220 stron, wydana jest na papierze kredowym, zamieszczone zdjęcia są kolorowe, kartki są zszywane, a oprawa twarda.
     Cena książki, uwzględniająca wszystkie koszty wydawnicze, wynosi 45 zł. Myślę, że nie jest ona wygórowana, a zawdzięczamy to dofinansowaniu jej druku przez Urząd Gminy Rutka-Tartak, Bank Spółdzielczy Rutka-Tartak i Nadleśnictwo Suwałki.
     Zachęcam aby nabyć tę książkę i zapoznać się z historią parafii, w której uczestniczymy i którą niejako także sami obecnie tworzymy. Książkę można kupić w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej.

4. W piątek dzieci i młodzież kończą rok szkolny. Po trudach nauki rozpoczną się wakacje.
     Apeluję o rozwagę i mądrość, zwłaszcza podczas kąpieli w jeziorze, aby obyło się bez żadnych nieszczęść i tragedii. Wszystkim dzieciom oraz nauczycielom życzę miłego wypoczynku.
     Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla uczniów Szkoły Podstawowej odbędzie się, zgodnie ze zwyczajem, o godz. 8.40. Sprawowana będzie w intencji wszystkich dzieci, nauczycieli i pracowników szkoły.

5. W następną niedzielę obchodzić będziemy Dzień Ojca. Pamiętajmy w modlitwach o Tych, którym zawdzięczamy życie i wychowanie.

6. Tradycyjnie, w dniach 15-24 lipca,  będzie miała miejsce XXXIV Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Ostrej Bramy.
     Zapisy na pielgrzymkę rozpoczną się 17 czerwca. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie wywieszonym w gablocie przykościelnej.

7. W tym tygodniu planowane jest zakończenie wszystkich prac związanych z remontem balkonu przed kościołem.

8. Jak widzimy, teren wokół kościoła został uporządkowany. Usunięto pnie po wyciętych drzewach, a na wyrównanym terenie wyrosła nowo posiana trawa.
     Powstały duży plac posłuży nam w przyszłym roku w czasie obchodów 100-lecia parafii. Planowane jest zorganizowanie w tym miejscu jubileuszowego festynu.
    Duży obszar, pokryty trawą, wymaga co pewien czas jej koszenia.
    W związku z tym, podobnie jak to ma miejsce w przygotowaniach kościoła przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy będę prosił poszczególnych parafian o wykaszanie trawy według ustalonej kolejności.
    Trawa będzie koszona 4 razy w roku: przed odpustem 3-go maja, przed I Komunią św. (rodzice dzieci klasy III), przed odpustem 29-go czerwca i pod koniec wakacji przed Dożynkami. Według wstępnych wyliczeń jedno koszenie wypadnie na ok. 6 lat.
     Teren jest wyrównany, nie ma pni, a więc kosić można zarówno kosiarkami ręcznym jak i mechanicznymi (traktorki, kosiarki polowe). W razie potrzeby można korzystać z  wykaszarki i 2 kosiarek parafialnych.
     Obecnie zwracam się prośbą do mieszkańców ulicy Suwalskiej i Pobondzi (przy tej ulicy), aby w najbliższym czasie wykosić trawę wokół kościoła, jeszcze przed odpustem św. Apostołów Piotra i Pawła.

9. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Można nabywać różne czasopisma religijne, w tym naszą gazetkę parafialną za dobrowolną ofiarą.