Ogłoszenia duszpasterskie 30.06.2024

1. W minioną sobotę, 29 czerwca, nasza Parafia obchodziła swoją uroczystość odpustową.
     Głównej Mszy św. odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Dr Jan Skorupski, emerytowany kapłan z Ełku.
     Dziękuję Panu Organiście, który poprzez muzykę i piękny śpiew uświetnił liturgię odpustową. Dziękuję także ministrantom za wzorową posługę przy ołtarzu. Bóg zapłać całemu orszakowi procesyjnemu, zwłaszcza dziewczynkom pięknie sypiącym kwiatki.
      Bóg zapłać tym którzy przyszli modlić się w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

2. Dziękuję mieszkańcom ulicy Suwalskiej i Pobondzia (przy tej ulicy) za wykoszenie trawy wokół naszego kościoła.
     Następne koszenie dla tej części parafii według kolejności wypadnie za ok. 6 lat.

3. Kończy się dzisiaj miesiąc czerwiec, poświęcony modlitwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

4. Trwają wakacje, czas urlopów, wyjazdów, odpoczynku. Nie zapominajmy jednak o Stwórcy tego wszystkiego co nas otacza. Nie zwalniajmy się z codziennej modlitwy i uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.
     Na czas wakacji życzę wszystkim, także gościom przebywającym na naszych pięknych terenach, wiele radości, dobrej pogody, miłego odpoczynku i wspaniałych wakacyjnych przeżyć.
     Apeluję jednak o rozwagę i wyobraźnię, zwłaszcza podczas kąpieli w jeziorze, aby nie doszło do jakichś nieszczęść.

5. W następnym roku przypadnie 100. rocznica powstania naszej parafii.
       Z tej okazji, aby przypomnieć jej stuletnią historię, została wydana książka pt. Dzieje Parafii w Rutce-Tartak.
     Książkę w cenie 45 zł można nabywać w zakrystii i w kancelarii parafialnej.

6. Tradycyjnie, w dniach 15-24 lipca,  będzie miała miejsce XXXIV Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Ostrej Bramy.
      Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie wywieszonym w gablocie przykościelnej.

7. W dniach 28 lipca - 11 sierpnia będzie miała miejsce XXXII Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Wszystkie szczegółowe informacje zawiera plakat wywieszony w naszej gablocie przykościelnej.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota w miesiącu.
     Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od godz. 9.00.
       Możliwość spowiedzi pierwszopiątkowej w  kościele od godz. 17.30.
     Natomiast w sobotę po Mszy św. o godz. 17.30 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo maryjne.

9. W następną niedzielę, pierwszą w miesiącu, Kółka Różańcowe zapraszają na wspólny różaniec po Mszy św. o godz. 9.00.

10. Zakończyły się prace związane z remontem zadaszenia nad wejściem do kościoła.
    Osoby, które znają się na budowlańce mogą przyznać, że remont ten został wykonany solidnie, zgodnie ze sztuką budowlaną.
     Osoby starsze wiedzą, że problemy z pękaniem i odpadaniem stropu pojawiały się wielokrotnie i były niwelowane poprzez tymczasowe poprawki, a sytuacja po jakimś czasie znowu się powtarzała. Mam nadzieję, że obecny kapitalny remont stropu sprawi, że takie sytuacje odejdą do przeszłości.
    Jak widzimy strop prezentuje się solidnie i estetycznie, a wykonawcy powiedzieli, że dają dożywotnią gwarancję. Oprócz stropu usunięte zostały stare lampy przymocowane w rogach kościoła oraz zamontowano nowe oświetlenie ledowe nad wejściem do kościoła, podpięte pod główną tablicę sterującą w zakrystii.
     Dokonano też niezbędnych poprawek obróbek dachowych w kościele oraz wyremontowano balkon na plebanii, który na podstawie zaleceń powizytacyjnych już dawno powinien być naprawiony.
    Koszt remontu (materiały i robocizna) wyniósł 54.730 zł. W związku z tym zwracam się z prośbą o ofiary 270 zł od rodziny, celem pokrycia kosztów tej inwestycji.
     Bóg zapłać za dotychczasowe ofiary na ten cel, składane osobiście jak i poprzez konto parafialne.

11. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Można nabywać różne czasopisma religijne, w tym naszą gazetkę parafialną za dobrowolną ofiarą.