Ogłoszenia duszpasterskie 15.09.2024

1. W ubiegłą niedzielę o godz. 11.00 obchodziliśmy w naszej parafii Uroczystość Dożynkową. Podczas Mszy św. sprawowanej w intencji wszystkich rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy z naszej parafii kazanie dożynkowe wygłosił Ks. Profesor dr hab. Jerzy Sikora, poeta i wykładowca w Seminarium Duchownym w Ełku oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
     Przed Mszą św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe i uroczyście wniesione do kościoła. Dopełnieniem uroczystości była procesja eucharystyczna wokół naszej świątyni, podczas której niesione były piękne dożynkowe wieńce.
     Dziękuję za przygotowanie oryginalnych wieńców i równianek przez mieszkańców: Rutki-Tartak, Wierzbiszek, Baranowa, Trzcianki, Poszeszupia, Sikorowizny, Potop, Kadaryszek, Pobondzi, Folusza, Rowel oraz przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rutki-Tartak.
     Wykonawcy poszczególnych wieńców i równianek tradycyjnie otrzymali specjalne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy. Wychodząc ze świątyni można było otrzymać specjalne chlebki przygotowane na tę okazję.
     Bóg zapłać Panu Organiści za uświetnienie tej uroczystości, a ministrantom za piękną służbę. Bóg zapłać całemu orszakowi procesyjnemu za zorganizowanie się i piękne uczestnictwo w procesji, zwłaszcza dziewczynkom, które z wielkim zaangażowaniem sypały kwiatki.
     Dziękuję sołtysom i delegacjom poszczególnych miejscowości za obecność i wspólną modlitwę.
      Składam podziękowanie Pani Marcie Hałko za dekorację dożynkową w kościele i przed kościołem, a także osobom, które ofiarowały kwiaty i warzywa do tej dekoracji.
    Bóg zapłać Panu Wójtowi za wielkie zaangażowanie jak również osobom i firmom, które wspomogły to nasze Dożynkowe Święto.

2. Jutro, w trzeci poniedziałek miesiąca, Wspólnota Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa zaprasza na wspólną modlitwę do kościoła na godz. 17.30.

3. W następną niedzielę, poprzez ofiarę składaną na tacę wspierać będziemy Seminarium Duchowne w Ełku.

4. W następną niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie rodziców i dzieci z klasy IV, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii św.
        Także na tę samą godzinę zapraszam rodziców i dzieci z klas VII i VIII.

5. Informuję, że w tym tygodniu rozpoczną się przygotowania do bierzmowania.
     Zapisało się 8 osób, które zostały podzielone na 2 grupy. Spotkania poszczególnych grup odbywać się będą w sali parafialnej w następującym porządku:
I grupa (Rutka-Tartak) - piątek, godz. 18.40
II grupa (pozostałe wioski) - sobota, godz. 10.00
     Na pierwsze spotkanie należy przynieść Pismo św. Starego i Nowego Testamentu, długopis oraz 15 zł na zakup specjalnego notatnika.

6. Została wydana książka pt. Dzieje Parafii w Rutce-Tartak. Książkę w cenie 45 zł można nabywać w zakrystii i w kancelarii parafialnej.

7. Zakończyły się w czerwcu prace związane z remontem zadaszenia nad wejściem do kościoła i remontem balkonu na plebanii.
     Koszt remontu (materiały i robocizna) wyniósł 54.730 zł. W związku z tym zwracam się z prośbą o ofiary 270 zł od rodziny, celem pokrycia kosztów tej inwestycji.
     Bóg zapłać za dotychczasowe ofiary na ten cel, składane osobiście jak i poprzez konto parafialne. Dotychczas wpłynęło 15.740 zł od 52 rodzin.

8. Zgodnie z decyzją Rady Parafialnej utrzymanie porządku w kościele i na cmentarzu finansowane jest ze składki rocznej wynoszącej 60 zł od rodziny. Składka ta pokrywa koszty związane ze sprzątaniem kościoła (w tym zakup materiałów i środków czystości) oraz wywóz śmieci i kompostu z cmentarza (w tym także kilkakrotne w ciągu roku koszenie trawy na cmentarzu).
     Proszę, aby powyższą kwotę wpłacić do radnych parafialnych danej miejscowości lub do sołtysa. Bardzo proszę aby sołtysi poszczególnych wsi przyjęli ewentualne wpłacane składki. Można też wpłacać na konto parafialne lub bezpośrednio w zakrystii lub w kancelarii.
     Bardzo proszę aby taką składkę wpłacić jak najszybciej, najlepiej do końca września. Wszystkie wpłaty są rejestrowane, a stan konta „porządkowego” jest co miesiąc podawany w naszej gazetce.

9. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Jest nowy numer naszego miesięcznika diecezjalnego Martyria w cenie 3 zł.
     Polecam także inne czasopisma religijne, w tym naszą gazetkę parafialną, do nabycia za dobrowolną ofiarą.